HRG TERÁPIA
A HRG módszer 1994 óta levédett magyar rehabilitációs eljárás. Megalkotója Lakatos Katalin PhD 1982-től konduktorként foglalkozott gyermekekkel. Katalin saját úszómúltjából szerzett tapasztalatai, a vízhez való kötődése vezetett oda, hogy a hidroterápia témakörében végzett széleskörű tanulmányait és saját tapasztalatait rendszerré szervezve kialakította a HRG terápiát.
Mit tudhatunk a HRG terápiáról?
A víz ősi közeg, ahol a gyermek könnyen tanul.
A HRG terápia egy vízben végzett komplex mozgásfejlesztő program, mely jótékony hatással van a fizikai és pszichés funkciókra egyaránt.
A módszer kihasználja a vízi közeg jellegzetességeit (hőmérséklet, felhajtó erő, közegellenállás, stb), langyos vízben zajlik, hogy a gyermekek izmai a lehetőségekhez képest a legoptimálisabban el tudjanak lazulni. A víz folyamatos ingert jelent a gyerekek bőrével érintkezve, ami nagyon jó hatással van az idegrendszerre.
Sokféle eszközt alkalmazva változatos helyzetekbenadunk aktív és passzív ingereket a gyerekek számára, így kipróbálják önmagukat, megtanulnak reagálni a különböző egyensúlyi helyzetekre, tapasztaltokat szereznek saját testükkel kapcsolatban, okosodnak, javul az észlelésük, figyelmük, emlékezetük. A több, mint 1000 feladatot egyre nehezedő rendszerben, a gyermekek mozgásfejlődésének állomásait követve valósítjuk meg a szülő/kísérő segítségével tanmedencei környezetben.
A terápia homogén tudásszintű kiscsoportokban zajlik.
A HRG terápia nem úszásoktatás, de nagyon jól előkészíti a későbbi úszás megtanulását.
Kinek van szüksége HRG terápiára?/Kik vehetnek részt HRG terápián?
A HRG terápia javasolt minden olyan gyermeknek, aki
- koraszülött,
- eltérő a mozgás- és/vagy beszédfejlődése,
- mozgáskoordinációs problémákkal küzd,
- figyelmi problémái vannak,
- érzelmi/kötődési nehézségei vannak,
- beilleszkedési nehézségekkel küzd,
- tanulási problémái vannak,
- hiperaktív,
- autisztikus tünetei vannak,
- viselkedési problémái vannak.
Hogyan lehet csatlakozni a HRG terápiához?
- A tepiás folyamatot minden esetben vizsgálat előzi meg. Azok a gyerekek, akik a BHRG Alapítványban vesznek részt egyéni vagy csoportos TSMT foglalkozásokon, az aktuális képességeik alapján kerülnek HRG csoportba; akik nem járnak TSMT fejlesztésre, egy 90-120 perces vizsgálaton vesznek részt, ahol a gyermek aktuális állapota kerül felmérésre szárazföldi feladatokkal. A vizsgálat eredménye alapján tud a terapeuta javaslatot tenni a módszer alkalmazására (szükség van-e rá).
- Csatlakozhat a BHRG Alapítvány HRG foglalkozásaihoz olyan gyermek is, aki máshova jár TSMT fejlesztésre. Ebben az esetben is vizsgálatra van szükség (60 perc).
Milyen életkorú gyermekeknek vannak HRG csoportjai?
- Jelenleg 1,5 – 8 éves korú gyermekeknek működnek csoportjai.
Hol vannak terápiás órák?
- A terápiás órák a VI. kerület Bajza utcai Általános Iskola tanuszodájában (Bajza u. 49-51).
Milyen hosszú egy terápiás óra?
Szükséges a szülő/kísérő jelenléte a medencében?
-
A szülő/kísérő vízben való jelenléte szükséges.
Mit kell vinni a HRG órákra?
- papucsot,
- fürdőruhát,
- ÚSZÓSAPKÁT A GYERMEKNEK ÉS A SZÜLŐNEK/KÍSÉRŐNEK IS,
- a befizetett alkalmakat igazoló bérletszelvényt.
Mi a teendő, ha HRG terápiára szeretném vinni a gyermekemet?
Vizsgálatra kell jelentkezni a BHRG Alapítvány központi telefonszámán:
06-30-622-8122
Hogyan lehet befizetni a HRG terápiás alkalmakra?
- Az első alkalomra egyalkalomra szóló próbaalkalmi jegyet kell vásárolni, melyet készpénzben a BHRG Alapítvány Budapest, III. ker. Tavasz utca 5-ben található központjában lehet kifizetni, vagy előzetes egyeztetés után az Alapítvány bankszámlájára való utalással lehet megváltani.
- A folyamatos HRG terápiára 10 alkalmas bérletet kell vásárolni, melyet készpénzben a BHRG Alapítvány Budapest, III. ker. Tavasz utca 5-ben található központjában lehet kifizetni, vagy előzetes egyeztetés után az Alapítvány bankszámlájára való utalással lehet megváltani.
Mit érdemes még tudni a HRG terápiáról?
- Ha egy gyermeknek szüksége van terápiás megsegítésre, akkor az ő nehézségeire alkalmas módszer megválasztása mellett annak intenzitása is meghatározza sikerességét. A heti 1 alkalom HRG terápia kiegészítő jellegű, mindenképp szükség van mellette szárazföldi TSMT terápia végzésére is, hogy a fejlődés kellő ütemben és hatékonysággal történjen.
- A családok nagyon szeretik a HRG-terápiát, mert változatosságot hoz a gyakorlásba, a víz pozitív hatásai már 1 óra után is érzékelhetők és akár több napig is fennmaradnak.
- A foglalkozásokon szülők és a gyerekek közösen élnek át kellemes, olykor kihívást jelentő mozgásokat és szenzoros élményeket, amire később is szívesen emlékeznek majd.